Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Dąb Theodora Körnera, Oborniki Śląskie
Paweł Rychter: No tak, kiedyś z tą fotką próbowałem tam dobrać coś z podobnym układem konarów - nie udało mi się nic dobrać, ale oczywiście mogłem się pomylić.
Tabor kolejki wąskotorowej
moose (administrator): 30 lat minęło.
Zakłady Wyrobów Cukierniczych Miś, ul. Piłsudskiego Józefa, marsz., Oborniki Śląskie
stap: Czy oni produkują jeszcze te swoje zwykłe, najzwyklejsze herbatniki? Tęsknię za ich smakiem...
Dom nr 56, ul. Kasztanowa, Korzeńsko
rok - Administrator: Dom nr 56, popraw opis.
Przedmioty z Obernigk (tabliczki, napisy, itp), Oborniki Śląskie
Paweł Rychter: My jesteśmy coraz bliżej pierwszego odpalenia jeżdżącej pamiątki z POM Oborniki Śląskie.
Przedmioty z Obernigk (tabliczki, napisy, itp), Oborniki Śląskie
flowerpower: Ale ja się wypowiedziałam - Glaserei :) Proszę zobaczyć, jak często Tischlerei und Glaserei to działalności jednej firmy.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

dariuszfaranciszek
maras - Administrator
Popski
maras - Administrator
jawc - Administrator
TW40
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
morganghost
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
morganghost
Michał

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Bazylika p.w. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy.
Autor: LUKA°, Data dodania: 2005-11-24 14:24:25, Aktualizacja: 2016-05-12 17:26:54, Odsłon: 4658

22 listopada 1202 roku książę Henryk I zwany Brodatym ufundował klasztor dla żeńskiego konwentu cysterek. Na początku 1203 roku, z klasztoru św. Teodoryka w Bambergu przybyły pierwsze zakonnice. W tym samym roku książę uczynił dalsze fundacje dla klasztoru.

Przed rokiem 1214 zakończono pierwszy etap budowy należącego do klasztoru kościoła; dokument papieski z tego roku określa odpust za nawiedzenie krypty św. Bartłomieja Ap. W 1218 roku pierwszy na ziemiach polskich konwent żeński oficjalnie przyjęty zostaje do zakonu cysterskiego. W 1219 roku nastąpiła konsekracja świątyni p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja Apostoła. W tym też roku ukończono zapewne prace budowlane przy kościele NMP i św. Bartłomieja Ap.

Wzniesiony dla mniszek kościół był zgodnie z surową regułą cysterską bezwieżową bazyliką z transeptem i dwiema kaplicami zakończonymi półkolistymi apsydami. Interesującym i nietypowym rozwiązaniem przestrzennym była wywyższona empora mniszek, usytuowana w połowie długości nawy głównej, od wschodu wchodząc przęsłami w obręb transeptu. Interesujące i niespotykane na terenie Polski było umieszczenie od zachodu sklepionego portyku przedsionka, z którego trzy portale prowadziły do wnętrza świątyni.

Kościół w trakcie wieków przeszedł parę przebudów. Pierwszą, przeprowadzono w 1267 roku. Rozebrano dawną kaplicę św. Piotra budując w tym miejscu, pierwszą w Polsce, w pełni gotycką kaplicę poświęconą nowej świętej.

Druga, gruntowna przebudowa klasztoru i kościoła nastąpiła w 1679 roku — budowa grobowca św. Jadwigi, a w 1690 roku — kruchty północnej i ozdobnego obramienia z kratą przy kaplicy św. Jana, wreszcie, w 1697 roku, burzy się stary klasztor i funduje nowy. Prace będą trwały aż do polowy XVIII wieku. W praktycznie niezmienionym kształcie klasztor oraz kościół przetrwa do naszych czasów. Dzisiejszy jego wygląd jest więc wynikiem tej właśnie XVII-wiecznej przebudowy.


/ / /
/ / / / / B /
bonczek/hydroforgroup/ | 2005-11-24 14:51:43
Z jakiego źródła korzystałes pisząc artykuł?
LUKA | 2005-11-24 15:03:29
Korzystałem z własnych wiadomości. To właściwie nie artykuł, a jedynie krótka notka.
marius | 2006-01-26 19:53:33
w większości te informacje się zgadzają, jednak poza najważniejszym - jest to Bazylika św. Jadwigi Śląskiej, a nie Najświętszej Marii Panny.
LUKA | 2006-04-02 13:43:15
Dziękuję za czujność, marius! :) Czuję się jednak w obowiązku wyjaśnić, poprawić i uzupełnić parę rzeczy: 1. Nazwa zwyczajowa: Bazylika św. Jadwigi. 2. Pierwotne wezwanie świątyni: Kościół p.w. Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny (O wezwaniu św. Jadwigi nie mogło być jeszcze wtedy, mowy, choć niektórzy uważali ją za świętą za życia). 3. Dzisiejsze, obowiązujące wezwanie: Rzym.-Kat. Parafia p.w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi.
marcin sds | 2016-05-12 16:16:31
dla uporządkowania - kościół klasztorny w Trzebnicy był konsekrowany w 1219 pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja Apostoła. Te dwa wezwania są związane z fundacją. Był to klasztor cysterski a zwyczajem zakonu było nadawanie swoim kościołom tytułu Wniebowzięcia. Św. Bartłomiej to patron Piastów Śląskich a więc fundatorów kościoła. Parafia natomiast powstała w 1818 roku i nadano jej wezwanie Św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi. czym innym jest wezwanie kościoła a czym innym wezwanie parafii - nie zawsze musi być takie samo. Kiedy w 1943 roku papież Pius XII podniósł kościół do godności bazyliki to w dokumencie nazwał ją Basilica Minor Sanctae Hedwigis - Bazylika Mniejsza Św. Jadwigi
LUKA | 2005-11-24 15:40:18
Ciekawostka - prospekt organowy w bazylice trzebnickiej zaprojektował na początku XX wieku sam Hans Poelzig.