MENU
Na pierwszym planie domy przy ul. Ogrodowej, na drugim planie domy przy ul. Bolesława Chrobrego.

Dodał: Sylwek° - Data: 2009-06-22 15:51:49 - Odsłon: 1721
24 marca 2007

Ulice mojego miasteczka (4)
Niegdyś Polska Wieś – dziś królewska ulica
Wśród wielu trzebnickich ulic ważne miejsce znajduje droga, której obecnym patronem jest jeden z najznakomitszych władców Polski, twórca jej potęgi – Bolesław I Chrobry, zwany także Wielkim. Był pierwszym królem Polski, koronował się pod koniec swego życia w 1025 roku. Do najważniejszych faktów z jego panowania należy niewątpliwie zjazd gnieźnieński z 1000 roku, kiedy między innymi zapadła decyzja o utworzeniu biskupstwa we Wrocławiu, a także przeprowadzona z jego inicjatywy misja chrystianizacji Prusów, którą prowadził, ponosząc męczeńska śmierć, św. Wojciech. Gdy w czasach pionierskich, ustalano polskie nazwy dla trzebnickich ulic ( w czasach niemieckich była to Roehr Strasse), brano zapewne pod uwagę, że po zakończeniu II wojny światowej Polska powróciła do swych piastowskich granic, a jej kształt terytorialny jest bardzo podobny właśnie do państwa Bolesława Chrobrego.
Może warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie sprawy z nazwą tej ulicy związane. Po pierwsze przydomek, który nadano pierwszemu królowi Polski – „chrobry” to dzisiaj „dzielny, mężny, śmiały, waleczny”. Po drugie zaś nie wolno pisać nazwy ulicy „B. Chrobrego”, bo jako się wyżej rzekło Chrobry nie jest nazwiskiem, a jedynie przydomkiem władcy, którego rodowe nazwisko to Piast (niestety w Trzebnicy tabliczki z nazwą ulicy ten błąd zawierają).
Ta ulica ma swój piękny, średniowieczny rodowód. Ciągnęła się wtedy wzdłuż rzeczki Lubszy i była drogą wylotową w kierunku Węgrzynowa i dalej do Wrocławia i Urazu. Leżała poza zabudowaniami ówczesnego miasta, tworząc (wraz z dzisiejszymi ulicami: Ogrodową, Kwiatową i Żołnierzy Września), wzmiankowaną w źródłach Polską Wieś (Polnische Dorf). Znajdowały się tu m.in. browar i gorzelnia. Do miasta Trzebnica Polska Wieś została włączona dopiero w czasach pruskich, na początku XIX wieku. Zachowała jednak swój odrębny, trochę wiejski charakter, tak przynajmniej wspominam ją ze spacerów w okresie dzieciństwa, gdy mieszkałem w zupełnie innej części „wielkiej Trzebnicy”.
Dziś jest to ulica zupełnie odmieniona. Większość budynków powstała już po wojnie, wiele z nich przyciąga swym zadbaniem i kolorowymi kwiatami. Do najważniejszych miejsc zaliczyć trzeba słynną wytwórnię parasolek – firmę założoną przed ponad pół wiekiem przez Henryka Kulika i jeszcze starszą, choć dziś już dożywającą swych dni Spółdzielnię „Metalowiec” (powstała w 1951 r. i produkowała m. in. bębny hamulcowe do polskich samochodów: warszaw i syren). Z nowszych obiektów wymienić trzeba największy na razie trzebnicki market spożywczy Gminnej Spółdzielni, nazwą nawiązujący do patrona ulicy. Znajduje się tu także zakład wykorzystujący trzcinę jako materiał budowlany, którego właściciel tworzy oryginalny park krajobrazowy przy drodze do Koczurek. Z zupełnie innych powodów obiektem znanym w całej Trzebnicy jest bar piwny, popularnie zwany Krówką. Uwagę zwraca także sklep osiedlowy w obiekcie „Metalowca”, a ciekawość wzbudza dalszy los placu po byłej targowicy.
Wspomnę jeszcze, że ulicą króla Bolesława Chrobrego prowadziła trasa pierwszych Ulicznych Biegów Sylwestrowych. Droga wznosiła się tu lekko w górę, by przejść w pierwszy z potężnych podbiegów na ulicy Mostowej.
Jeszcze kilka lat temu, zanim zbudowano trzebnicką obwodnicę, ulica Bolesława Chrobrego była (wraz z Mostową) totalnie rozjeżdżana przez potężne tiry, które niejednokrotnie klinowały się na zakrętach i zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Dziś na szczęście jest to droga cicha i spokojna, a obecnie buduje się tam nowe chodniki. Należałoby życzyć mieszkańcom, by tak już pozostało.
Jeszcze jedną nie do końca wyjaśnioną sprawą są granice ulicy. Zaczyna się ona na pewno przy Placu Pionierów Ziemi Trzebnickiej, odchodząc w lewo od ulicy Żołnierzy Września, ale gdzie się kończy? Idąc w górę mijamy skrzyżowanie z ulicą Ogrodową i dochodzimy do rozwidlenia dróg. W lewo ulicą Mostową, pod wiaduktem możemy dojść do ul. Wrocławskiej, a w prawo…? Kiedyś zaczynała się tu ulica Węgrzynowska (co uważam za słuszne), ale od pewnego czasu, gdy powstał tam budynek dla deleżowanych, przedłużono ulicę Bolesława Chrobrego i brak dzisiaj dokładnego określenia gdzie właściwie jest jej koniec. Może warto byłoby to uporządkować?

Wojtek Kowalski

Tekst pochodzi z cyklu "Uliczki mego miasteczka" publikowanego na łamach Tygodnika Lokalnego NOWA Gazeta Trzebnicka.
www. nowagazeta.pl

 • /foto/327/327819m.jpg
  1900 - 1925
 • /foto/109/109037m.jpg
  1920 - 1930
 • /foto/4979/4979638m.jpg
  1970 - 1975
 • /foto/329/329131m.jpg
  2003
 • /foto/5104/5104747m.jpg
  2005
 • /foto/288/288697m.jpg
  2007
 • /foto/292/292038m.jpg
  2007
 • /foto/298/298807m.jpg
  2007
 • /foto/375/375887m.jpg
  2010

Sylwek°

Poprzednie: Hurtownia budowlana -dawny "Metalowiec" Strona Główna Następne: Dom nr 6